Pułapki dla wierzycieli spółek osobowych
Kodeks spółek handlowych (w skrócie k.s.h.) nadał spółkom: jawnym, partnerskim, komandytowym i komandytowo-akcyjnym podmiotowość prawną (art. 8 § 1). To oznacza, że spółki te samodzielnie występują w obrocie, we własnym imieniu nabywają prawa i zaciągają zobowiązania oraz występują w procesie (pozywają i są pozywane).
Spółki osobowe odpowiadają za zobowiązania cywilnoprawne całym swoim majątkiem bez ograniczeń, natomiast wspólnicy tych spółek odpowiadają za długi spółki całym swoim majątkiem na zasadzie odpowiedzialności za dług cudzy. Jest to odpowiedzialność subsydiarna (art. 31 § 1 k.s.h.), bo możliwość egzekucji z majątku wspólnika jest uzależniona od bezskuteczności egzekucji z majątku spółki.
Okazuje się jednak, że wspólnik bardzo często wcale nie będzie odpowiadał całym swoim majątkiem za długi spółki. Wystarczy, że jest w związku małżeńskim, w którym jest wspólność majątkowa.
Co może wierzycielWierzyciel spółki osobowej może dochodzić swego roszczenia na dwa sposoby:
- > ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta