Dokumentacja nie tylko do wglądu
Konfederacja Pracodawców Budownictwa i Nieruchomości prowadzi monitoring przetargów budowlanych. Z jej danych wynika, że w ponad połowie z nich zamawiający nie dołączają dokumentacji projektowej do specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zamiast tego zamieszczają informację: "dokumentacja do wglądu w siedzibie zamawiającego". Ich zdaniem sposób ten spełnia warunek równego traktowania stron i uczciwej konkurencji. - Każdy zainteresowany może do nas przyjść i na miejscu poznać dokumentację projektową - tłumaczą.
Co na to prawoTaka praktyka to łamanie prawa zamówień publicznych (dalej: pzp). Art. 31 ust. 1 pzp mówi, że przedmiot zamówienia na roboty budowlane opisuje się za pomocą dokumentacji projektowej. A z kolei art. 36 ust. 1 pkt 3 pzp precyzuje, że specyfikacja istotnych warunków zamówienia musi zawierać opis przedmiotu zamówienia.
Zarówno wykładnia literalna, jak i celowościowa tych przepisów jednoznacznie wskazują, że dokumentacja projektowa musi być dołączana do specyfikacji. Zamawiający nie ma alternatywy - musi spełnić ten wymóg. Jeśli tego nie robi, łamie prawo - mówi Janusz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta