Wszyscy jesteśmy śledczymi
Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy postanowienie o umorzeniu postępowania przeciwko redaktorowi Grzegorzowi Kuczkowi, który posłużył się sfałszowanym dowodem osobistym, by zrealizować program. Skłania to do kilku uwag o dziennikarstwie śledczym.
Starannie i rzetelnieDziennikarz ma działać w obiektywnie uzasadnionym interesie społecznym lub prywatnym oraz zachowywać szczególną staranność i rzetelność przy wykonywaniu zawodu (art. 12 ust. 1 prawa prasowego). Musi więc wszelkimi sposobami starać się unikać błędów, które zagrażają dobrom społeczeństwa lub jednostki. Oznacza to m.in. konieczność weryfikacji uzyskiwanych od informatorów wiadomości, nienaruszanie dóbr osobistych, oddzielanie opinii od faktów, a także niepodejmowanie czynności, które naruszają przepisy prawa.
Istotną funkcją mediów jest sprawowanie społecznej kontroli nad organami władzy publicznej, w tym również nad działalnością organów wymiaru sprawiedliwości. Co prawda, śledząc publikacje prasowe, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że współpraca mediów z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta