Niby-pracownik
Wymuszają także na pracownikach zgłoszenie działalności gospodarczej, gdy warunki wykonywania pracy w tych formach właściwe są stosunkowi pracy.
Temu niepokojącemu zjawisku miał zapobiegać art. 22 k.p. Definiuje on stosunek pracy, potwierdzając, że umowa cywilnoprawna mająca cechy umowy o pracę jest umową o pracę niezależnie od nadanej jej nazwy. Zakazuje on także zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi i uznaje zawarcie jej w warunkach umowy o pracę za wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 281 pkt 1 k.p.).
W praktyce jednak strony, które chcą zawrzeć umowę, nie obchodząc prawa, często nie potrafią określić jej rodzaju. Umowa o pracę ma bowiem wiele cech wspólnych z umowami cywilnoprawnymi.
Jak odróżnićPodobieństwa między nimi nie dziwią. Już w kodeksie zobowiązań z 1933 r. do umów o świadczenie usług, obok umów o dzieło, zlecenia, pośrednictwa i przechowania, zaliczano także umowę o pracę.
Jednak włączenie umowy o pracę do tej kategorii nie pozbawiało jej ani wtedy, ani dziś cech wskazujących na odmienność wobec pozostałych umów tej rodziny.
W konkretnym przypadku czasami trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, czy mamy do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta