Kto i ile może pracować po godzinach?
Wśród nich są też i tacy, którym pracy ponad normy nie wolno w ogóle świadczyć.
Pracownicy mogą wykonywać pracę w godzinach nadliczbowych, jeżeli powody wskazane przez pracodawcę są uzasadnione. Może to być m.in. akcja, aby ratować ludzkie życie czy zdrowie, lub szczególne potrzeby pracodawcy. Wówczas przekroczenie 8 godzin na dobę i 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy jest pracą nadliczbową.
Jest limit, ale nie na wszystkoZgodnie z art. 151 § 3 k.p. praca w nadgodzinach nie może przekroczyć dla jednego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym. Limit ten odnosi się tylko do pracy nadliczbowej będącej efektem szczególnych potrzeb pracodawcy.
Kodeks pracy ogranicza też nadliczbówki w ciągu tygodnia i pośrednio w trakcie jednego dnia pracy. Tygodniowy czas pracy łącznie z nadgodzinami nie może przekroczyć przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 131 § 1 k.p.). Zatem w tygodniu wolno pracować przeciętnie o 8 godzin dłużej.
Na te ograniczenia trzeba uważać, bo jeżeli w firmie obowiązuje 150-godzinny limit nadgodzin, to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta