Przedsiębiorca dorabia za granicą
Wiele osób świadczy usługi w krajach Unii Europejskiej w formie tzw. samozatrudnienia, czyli prowadząc działalność gospodarczą na własny rachunek. Bywa, że prowadzą działalność w Polsce i jednocześnie zakładają firmę za granicą. Ważne, by osoby te wiedziały, w którym kraju opłacać składki na swoje zabezpieczenie społeczne.
Zasady podlegania ubezpieczeniom w takich sytuacjach reguluje rozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71 dotyczące stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób pracujących na własny rachunek oraz do członków ich rodzin, przemieszczających się w granicach Wspólnoty.
Czasowo za granicąOsoba, która zwykle prowadzi działalność na własny rachunek na terytorium państwa członkowskiego UE (czyli np. w Polsce) i wykonuje pracę na terytorium innego państwa unijnego, w dalszym ciągu podlega ustawodawstwu pierwszego państwa (czyli polskiemu). Warunek: przewidywany czas wykonywania pracy nie przekracza 12 miesięcy.
Wynika to z art. 14a.1 rozporządzenia 1408/71 (dalej: rozporządzenie).
Jeśli z nieprzewidzianych przyczyn praca za granicą przedłuży się poza owe 12 miesięcy, stosowanie polskich przepisów może być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta