Popełniono błędy w statystyce cen handlu zagranicznego
Opublikowano ogólnikowe wyjaśnienia odnośnie metodologii rachunków PKB, niewnoszące nic nowego do ogólnej wiedzy na ten temat. W szczególności nie wyjaśniono rażących rozbieżności między wskaźnikami cen eksportu i importu obliczonymi dla Polski i ich odpowiednikami obliczonymi przez Eurostat i EBC dla strefy euro.
Także członkowie RPP zlekceważyli te wątpliwości, a prof. A. Wojtyna w tekście niedawno opublikowanym w "Gazecie Wyborczej" wskazuje na brak teoretycznych podstaw do podważania danych GUS i sugeruje, że wątpliwości analityków co do poprawności danych GUS to próba odwrócenia uwagi od błędów ichwłasnych prognoz gospodarczych.
Przyjmując, że chodzi raczej o niezrozumienie problemu niż złą wolę, spróbuję nieco szerzej opisać, na czym polegają moje wątpliwości co do GUS-owskich wskaźników cen eksportu i importu.
Jak wiadomo, kontrakty eksportowe i importowe polskich eksporterów i importerów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta