Symboliczny gest Pekinu
Gest ten na razie jest symboliczny - 2,1 proc. Ewentualne kolejne zmiany kursu chińskiej waluty mają następować zgodnie z informacją banku: "kiedy będzie to wskazane, zgodnie z wydarzeniami na rynku i sytuacją finansową i gospodarczą".
Dwa lata naciskówNa to, by Chińczycy uwolnili kurs juana, ekonomiści i politycy praktycznie z całego świata nalegali przez dwa lata. Przy kursie 8,28 za dolara i bardzo niskich kosztach pracy Chińczyków towary z tego kraju szybko zdobywały światowe rynki. Często powodowało to, że produkcja w innych krajach przestawała być opłacalna. Groziło nawet zniknięciem niektórych gałęzi przemysłu, jak na przykład prostej produkcji tekstyliów. Unia Europejska była zmuszona bronić się wprowadzeniem kwot importowych.
Narzekali producenci obuwia roboczego, rowerów. Właściwie wszystko, co produkowano w Chinach, było tańsze niż powstałe w jakimkolwiek innym kraju. Wczorajsza rewaluacja jest na razie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta