Powierniczy zarząd majątkiem, czyli co uczynił marszałek
Podczas sobotniego posiedzenia komisji śledczej ds. PKN Orlen spotkaliśmy się z próbami prawnej identyfikacji umowy, na mocy której marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz nabył akcje za pieniądze powierzone przez córkę i zięcia. Eksperci komisji śledczej zasugerowali kilka rozwiązań. Wskazywali m.in. na umowę przechowania, pożyczki, depozytu.
PrzechowanieIstota tej umowy sprowadza się do tego, że przechowawca będzie sprawował (odpłatnie bądź nieodpłatnie) pieczę nad rzeczą ruchomą i zwróci ją składającemu w stanie niepogorszonym. Przedmiotem przechowania może być rzecz oznaczona co do tożsamości (np. obraz) lub co do gatunku (np. tona węgla), w tym szczególne rodzaje rzeczy, jak pieniądze i papiery wartościowe. Jednakże gdy mowa o trzech ostatnich kategoriach, to mogą być one objęte przechowaniem, tylko jeżeli przechowawca ma zwrócić ten sam (ale nie taki sam) przedmiot, niezastępowalny i zindywidualizowany, np. pieniądze zamknięte w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta