Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kominy nie dymią

05 czerwca 1995 | Nauka i Technika | KF

Wielkie inwestycje w Piasecznie

Kominy nie dymią

W tym roku Thomson Polkolor przeznaczył 13 proc. swych wydatków inwestycyjnych na projekty ekologiczne, w ub. r. -- 26 proc.

-- Jesteśmy najwięksi na tym terenie, dlatego na nas patrzą i władze miasta, i okoliczni mieszkańcy -- mówi Tadeusz Han, dyrektor ds. inżynierii przemysłowej i komponentów metalowych, odpowiedzialny za ochronę środowiska. Thomson Polkolor w Piasecznie sąsiaduje z Konstancinem-Jeziorną -- miejscowością uzdrowiskową, a to nakłada na producentów kineskopów szczególnie rygorystyczne wymagania ekologiczne. Zakład rozpościera się na powierzchni 38, 5 ha, w tym ok. 15 ha pod dachem. Trzy duże kominy, dwa pieców szklarskich i jeden kotłowni, wpisane w pejzaż Piaseczna od początku istnienia fabryki -- już nie dymią. Nie zatruwają powietrza groźnymi tlenkami azotu. Z komina kotłowni wydobywa się praktycznie tylko para wodna -- zapewnia inż. Tadeusz Han. Jest to rezultat dwóch wielkich, po raz pierwszy wprowadzonych do Polski, inwestycji: modernizacji kotłowni wraz ze z mianą systemu opalania -- przedsięwzięcie ukończono kilka dni temu oraz uruchomionej przed kilkoma miesiącami tlenowni. Produkuje ona czysty tlen, który jest używany do opalania pieca linii stożka w hucie szkła na terenie fabryki. Pierwsza inwestycja kosztowała 400 tys. USD, co do drugiej wiadomo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 497

Spis treści
Zamów abonament