Między wolnością a poczuciem bezpieczeństwa
Misja prezydencka
Między wolnością a poczuciem bezpieczeństwa
Jacek Kuroń
Nie chciałbym, aby pogrążanie się w sprawach przeszłości rzucało cień na nasze myślenie o teraźniejszości i o przyszłości. Jednak w dniu, w którym polska delegacja oddaje cześć pomordowanym w Katyniu, jak najbardziej na miejscu wydaje mi się przypomnienie, że komunizm wprowadzony został u nas przez siły obcego mocarstwa, a niszczycielskie skutki jego panowania niełatwo jest przezwyciężyć.
Niezależnie jednak od tego, jakkolwiek dziś ocenialibyśmy czasy PRL, postawić należy pytanie, czy system odpowiadał w jakiś istotny sposób na potrzeby i tęsknoty ludzi.
To prawda, że Polacy w większości odrzucili narzucony im porządek, jednak duża część -- nawet jeśli się buntowała, to w ramach istniejącego systemu -- akceptowała poczucie przynależności i socjalnego bezpieczeństwa, jakie ofiarowywał.
We wszystkich ludzkich dążeniach obserwujemy pewną wewnętrzną sprzeczność. Z jednej strony człowiek potrzebuje poczucia przynależności do jakiejś wspólnoty ipoczucia bezpieczeństwa; z drugiej -- niezbędna jest mu wolność. Komunizm dawał poczucie socjalnego bezpieczeństwa i przynależności, odbywało się to jednak kosztem wolności. Dziś jednak odzyskana wolność jest często zadaniem ciężkim do udźwignięcia. Choćby dlatego, że nieznane wcześniej zagrożenia -- bezrobocie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta