Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Triumf pamięci nad zbrodn

05 czerwca 1995 | Gazeta | KO

W Katyniu po 55 latach

Triumf pamięci nad zbrodn

W Katyniu, w 55. rocznicę zbrodni dokonanej przez stalinowską NKWD na ponad 4000 polskich żołnierzy, odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod Cmentarz Polskich Oficerów. Prezydent Lech Wałęsa powiedział, że trzeba było wielkiej wyobraźni i odpowiedzialności, aby wydobyć straszliwy cierń, który kaleczył polsko-rosyskie sąsiedztwo i związki naszych narodów. Siergiej Fiłatow, przedstawiciel Borysa Jelcyna, stwierdził, że Rosja dobrze rozumie uczucia Polaków związane z Katyniem. Nie można jednak dopuścić do tego, aby ta tragedia podzieliła nasze narody i była przedmiotem politycznych gier.

Zabrakło Jelcyna i Sołżenicyna

Ceremonia i msza święta -- połączona z modlitwami ekumenicznymi, celebrowana przez prymasa Józefa Glempa, zgromadziła w Lesie Katyńskim około 1000 osób. Przyjechały delegacje rodzin katyńskich z Polski, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Obecni byli: prezydent RP, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie, szef Sztabu Generalnego, przedstawiciele ambasad i chargé d'affaires. Federację...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 497

Spis treści
Zamów abonament