Wtrysk bez sprężarki
Diesle górą
Wtrysk bez sprężarki
Zmienia się świat diesli. Jedną z ciekawszych konstrukcji jest zaproponowany przez Volkswagena silnik wysokoprężny z bezpośrednim wtryskiem paliwa i naturalnym zasysaniem powietrza. Głowica, blok i sterowany elektronicznie system wtrysku paliwa zastosowane w nowych silnikach pochodzą z volkswagenowskiego silnika wysokoprężnego z turbodoładowaniem. Nowe jednostki napędowe rozwijają moc 47 k W (64 KM) i mają takie same parametry użytkowe, jak tradycyjne silniki wysokoprężne z komorą wirową. Zużycie paliwa jest jednak znacznie niższe -- w wypadku modelu Golf różnica w zapotrzebowaniu na paliwo wynosi 12 proc.
Wprowadzenie silnika wysokoprężnego do samochodów osobowych nie przyszło łatwo. Dopiero w latach 30. powiodło się to Mercedesowi, ale i tak przez długie lata zastosowania diesli ograniczały się raczej do aut dużych i ciężkich, a komfort użytkowania tych samochodów pozostawiał wiele do życzenia. Zastosowanie diesla w lekkim samochodzie, po wielu niezbyt udanych próbach, udało się się w 1976 roku Volkswagenowi, kiedy to na ulice wyjechał golf D. Było to pierwsze auto kompaktowe napędzane przez rzeczywiście kompaktową jednostkę wysokoprężną.
Przypomnijmy, że silniki wysokoprężne nie posiadają elektrycznego układu zapłonowego. Ze względu na wysoki stopień sprężania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta