O rządzie ograniczonym
Inflacja jest przyczyną arbitralnej i moralnie wątpliwej redystrybucji środków w społeczeństwie
O rządzie ograniczonym
John Gray
Przedstawiamy fragment książki "O rządzie ograniczonym" Johna Graya, brytyjskiego politologa, ekonomisty i filozofa, która ukaże się w najbliższych dniach nakładem Centrum im. Adama Smitha.
Wybraliśmy fragment dotyczący pieniądza zarówno dlatego, że wydaje nam się on interesujący poznawczo, intelektualnie, jak i dlatego, że kwestia siły i stabilności pieniądza ciągle w Polsce nie jest dostatecznie rozumiana, co powoduje, że w Polsce utrzymuje się inflacja wyższa niż niemal we wszystkich krajach zachodniej i środkowej Europy, Azji Południowo-Wschodniej, ostatnio nawet Ameryki Łacińskiej. To brak myślenia nie tylko w kategoriach obowiązków państwa wobec pieniądza (i obywateli) , lecz także w kategoriach społeczeństwa obywatelskiego i moralności sprawia, że niektórzy uważają inflację za cenę czy uboczny koszt sukcesu gospodarczego. Rzadziej dostrzega się, że sukces ten byłby większy, gdyby inflacja została opanowana. (Red. )
Jednym z najbardziej istotnych obowiązków rządu (zaniedbywanym przez niemal wszystkie współczesne państwa, w tym również przez rząd Wielkiej Brytanii) jest utrzymywanie stabilności pieniądza. Sedno obecnego problemu polega na tym, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta