Opłacalne tylko czasami
Łączenie koncernów
Opłacalne tylko czasami
W opublikowanej w 1975 r. książce "Amerykańskie wyzwanie" słynny francuski publicysta, Jean-Jacques Servan-Schreiber, zapowiedział, że w roku 2000 gospodarkę światową zdominuje kilkanaście lub kilkadziesiątych superkoncernów. Dziś wydaje się niemal pewne, że prognoza ta się nie spełni. Wbrew przewidywaniom, wraz z powstaniem w 1992 r. wspólnego rynku europejskiego nie zniknęły firmy, które koncentrują się wyłącznie na rynku lokalnym. Okazuje się bowiem, jak twierdzi J. A. van Lede, prezes jednego z największych koncernów chemicznych świata, Akzo Nobel Cees, że łączenie firm jest bardzo ryzykowne i opłaca się tylko w pewnych okolicznościach i tylko w niektórych gałęziach gospodarki.
Łączenie się dwóch firm z różnych krajów, co najczęściej jest eufemistycznym określeniem oznaczającym przejęcie jednego koncernu przez drugi, jest decyzją, której większość menedżerów stara się uniknąć tak długo,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta