Spółka cywilna w postępowaniu sądowym
Spółka cywilna w postępowaniu sądowym
Artur Magnuszewski
Spółka prawa cywilnego, unormowana przepisami art. 860--875 kodeksu cywilnego, ujmowana bywa tradycyjnie jako stosunek prawny powstający z umowy, w której kontrahenci zobowiązują się względem siebie dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w określony sposób (art. 860 § 1 k. c. ). Doktryna prawa cywilnego odmawia jej zazwyczaj przymiotu osobowości prawnej, dodając, iż podmiotami praw i obowiązków są zawsze sami wspólnicy, a nie spółka. Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem zarówno wspólnym, jak i osobistym (art. 864 k. c. ). Przyjmuje się też, iż cel gospodarczy, do którego osiągnięcia zobowiązują się wspólnicy, oznacza korzyści gospodarcze, materialne, dające się ocenić w pieniądzu. Cel ów może być w szczególności celem zarobkowym.
Intensywność procesu ekspansji wspomnianej formy kooperacji sprawia, że problematyka statusu prawnego spółki cywilnej coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowania nauki prawa oraz obiektem rozstrzygnięć sądowych.
Na pierwszy plan wysuwa się kwestia zdolności sądowej spółki cywilnej, czyli zdolności do występowania w procesie jako strona. Podstawową w tym względzie zasadę formułuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta