Zastawka typu Religa
Pierwsza na świecie, biologiczna, z ludzkiej tkanki
Zastawka typu Religa
Dokończenie 1
Zaproponowano jej nową zastawkę i pacjentka zgodziła się, stwierdziła, że wierzy profesorowi. Operacja wszczepienia nowej zastawki jest rutynową, dla prof. Religi. Nie jest to żaden szczególny wyczyn, natomiast jak będzie się zachowywała zastawka po operacji, dopiero się okaże.
28 lutego tego roku zgodę na przeprowadzanie tego typu operacji wyraziła Komisja Etyczna Akademii Medycznej. Profesor Religa zdecydował, że w ramach rozpoczętego wczoraj eksperymentu przeprowadzi 30 tego typu operacji, po czym nastąpi etap kolejnych badań i obserwacji. Do tej pory przeprowadzono badania na owcach. Ponad 100 wszczepiono tego typu zastawki, wiele tych owiec urodziło małe. Przed ubiegłoroczną Wielkanocą owca z zastawką Religi urodziła nawet bliźnięta.
O kosztach zastawki dyrektor Sarna na razie nie chce rozmawiać, bo są trudne do określenia. Utworzenie ośrodka badawczego kosztowało 2 mln dolarów, a jest to pierwszy niepaństwowy ośrodek w Europie Wschodniej. Fundacja zebrała do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta