Stowarzyszenie nowych Mazurów
Tu potomek Ukraińców wysiedlonych w ramach akcji "Wisła" mówi osobie "jestem Mazurem", grekokatolicy odprawiają nabożeństwa w kościele ewangelickim, a katolicy i ewangelicy w dorocznej procesji oddają cześć Brunonowi z Kwerfurtu, katolickiego świętemu niemieckiego pochodzenia.
Stowarzyszenie nowych Mazurów
Ewa K. Czaczkowska
W centrum Giżycka, na placu Grunwaldzkim, stoją niedaleko siebie dwa pomniki: dąb posadzony w 1920 roku dla upamiętnienia zwycięskiego dla Niemiec plebiscytu iobelisk z końca lat 80. poświęcony bojownikom o polskość Mazur. W ten symboliczny sposób na niewielkiej przestrzeni skondensowane zostały skomplikowane dzieje ziemi mazurskiej i samego Giżycka. Pogranicza kultur: polskiej, niemieckiej i ukraińskiej, z których młodzi wykształceni giżycczanie próbują budować mazurską tożsamość nowego typu.
To my jesteśmy Mazurami
Kilka dni pobytu w 30-tysięcznym Giżycku, położonym w sercu krainy Wielkich Jezior Mazurskich, wystarczyło, by odnieść wrażenie, że dzieje się tu coś fascynującego. Może nie przez wszystkich mieszkańców uświadamianego, zrozumiałego, a nawet znanego, ale niebywale ważnego. Dzieje się od czasu, gdy cztery lata temu grupa młodych, 30 -- 40-letnich wykształconych mieszkańców Giżycka, stwierdziła: mamy prawo odwoływać się do tradycji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta