Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klucz osobistości

06 czerwca 1995 | Gazeta | ma.s.

Kampania wyborcza w krajach młodej demokracji przypomina burzę -- może zostawić po sobie pobojowisko. A prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych skutków prezydenckiej rywalizacji jest tym większe, im więcej kandydatów pochodzi z grona osób sprawujących wysokie funkcje wpaństwie.

Klucz osobistości

Gdyby urzędujący minister finansów zdecydował się kandydować w wyborach prezydenckich -- świadczyłoby to o tym, iż stracił poczucie rzeczywistości. Bo chociaż prawo tego nie zabrania (a nawet więcej: stanowisko należy do klucza politycznego, może więc być naturalną trampoliną do dalszej kariery) , ów kandydat poniósłby sromotną porażkę. Ze specyfiki funkcji szefa resortu finansów wynika bowiem, że nie będzie on ulubieńcem wyborców. Są jednak stanowiska w państwie, które pozyskiwanie społecznej sympatii ułatwiają. Tylko że korzystanie z tej "renty zaufania" bywa nieprzyzwoite. O ile uznamy, że nieprzyzwoite w świecie polityki jest to, co szkodzi państwu.

Posiadacze wejściowej puli

Stawka tych, którzy zamierzają walczyć o fotel prezydenta Polski, nie jest jeszcze zamknięta, choć lista chętnych przekroczyła dwadzieścia nazwisk. Do wyborów -- zgodnie z przepisami konstytucji -- pozostało jeszcze pół roku. Ale wiadomo, że grupę najpoważniejszych pretendentów stanowią ci,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 498

Spis treści
Zamów abonament