Przedsiębiorstwo na sprzedaż
Art. 5 ust. 8 VI dyrektywy zezwala ustawodawcy krajowemu na wyłącznie z pojęcia "dostawy towarów" przeniesienia całości lub części majątku przedsiębiorstwa, jeżeli jego nabywca będzie traktowany dla celów podatku VAT jako następca prawny zbywcy. Polski ustawodawca z tego skorzystał i w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT zapisał, że przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.
Sprzedaż, aport, darowiznaW praktyce przy interpretacji tego przepisu pojawiają się trzy wątpliwości:
- > co rozumieć przez transakcję zbycia,
- > jak rozumieć pojęcie przedsiębiorstwa,
- > co to jest zakład (oddział) samodzielnie sporządzający bilans.
Jeśli chodzi o pierwszą wątpliwość, bierze się ona stąd, że ani ustawa o VAT, ani żaden inny akt prawny nie definiuje pojęcia "transakcja zbycia". Zwykło się przyjmować jak najszersze rozumienie tego terminu, zbliżone - choć nietożsame - do pojęcia dostawy. Słowo transakcja naturalnie nakierowuje nas na czynności wynikające z umów (kontraktów). Zbycie to przeniesienie na rzecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta