Co mamy ze świń
Pląsawica Huntingtona to bardzo ciężkie schorzenie uwarunkowane genetycznie. Występuje u jednej na 10 tysięcy osób. Objawia się zazwyczaj między 30. a 50. rokiem życia niekontrolowanymi ruchami podobnymi do tańca. Chory szybko staje się kaleką, potem następuje demencja i śmierć.
Dotąd lekarze byli zupełnie bezradni wobec pląsawicy Huntingtona. Teraz pojawiła się pewna nadzieja: nowozelandzkim naukowcom z firmy Living Cell Technologies udało się powstrzymać rozwój choroby u małp. Wszczepili tym zwierzętom do mózgów komórki z mózgów świń. Sukces powtórzono w doświadczeniach na szczurach. Teraz przyszedł czas na próby na ludziach. Pierwsza operacja zostanie przeprowadzona w przyszłym roku.
Pomogą też ofiarom udaruPacjentom wszczepione zostaną komórki z mózgów świń, ale nie będą to neurony, tylko komórki pochodzące ze struktury zwanej splotem naczyniowym. Pełnią one funkcje odżywcze, usuwają toksyny, wytwarzają płyn mózgowo-rdzeniowy i wydzielają wiele substancji (hormonów i białek) niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta