Czy doradca podatkowy musi być nieomylny?
Doradca podatkowy to zawód zaufania publicznego. Jego działalność polega na udzielaniu porad w zakresie prawa podatkowego, prowadzeniu ksiąg i ewidencji podatkowych oraz sporządzaniu w imieniu i na rzecz klientów zeznań i deklaracji podatkowych. Może on również reprezentować zleceniodawcę w postępowaniu przed organami podatkowymi, organami kontroli skarbowej oraz przed sądami administracyjnymi.
W razie wykrycia nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych osób, które korzystały lub korzystają z usług doradcy podatkowego, wszczynane są często postępowania karne skarbowe. Jako osobę podejrzaną najczęściej typuje się wówczas doradcę podatkowego, jeśli oczywiście zajmował się daną kwestią. To najczęściej ustala się na podstawie treści umów, zeznań świadków oraz analizując wewnętrzne dokumenty danego podatnika (podpisy na opiniach itp.). Podstawą do pociągnięcia fachowego pełnomocnika do odpowiedzialności karnej jest art. 9 § 3 kodeksu karnego skarbowego (dalej k.k.s.). Mówi on, że za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe odpowiada, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta