Można ukarać za stare błędy
W ustawie zabrakło przepisów przejściowych, stąd kwestia ta budzi wątpliwości. Pojawiły się już pierwsze wyroki sądowe w takich sprawach. Nie wszystkie są korzystne dla podatników.
Chodzi o tzw. dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30 proc. zaniżonego podatku (zawyżonego zwrotu VAT) nakładane w związku z nieprawidłowym sporządzeniem deklaracji VAT, w wyniku czego podatnik zaniżył kwotę podatku do zapłaty lub kwotę do zwrotu. Przewidywała je stara ustawa o VAT, przewiduje także nowa. Sęk w tym, że od 1 maja 2004 r. przepisy starej ustawy przestały obowiązywać, a w nowej nie uregulowano, jak postąpić w sytuacji, gdy organ podatkowy stwierdzi nieprawidłowe rozliczenie podatku za okres, gdy obowiązywała ustawa z 1993 r. Ponieważ organy podatkowe mogą weryfikować rozliczenia podatkowe sięgając 5 lat wstecz, rzecz dotyczy niemałej grupy podatników i niebagatelnych kwot dla budżetu.
Stwierdzając nieprawidłowości w deklaracji VAT za okresy sprzed 1 maja 2004 r., urzędy skarbowe na ogół próbują wymierzać sankcje, przywołując przepisy nowej albo starej ustawy. Podatnicy jednak skarżą takie decyzje. W DF z 14 lipca informowaliśmy o korzystnym rozstrzygnięciu lubelskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta