Zapłata mimo przedawnienia
Jednak gdy wychodzi na prostą, reguluje dług. Jeśli zobowiązanie się w międzyczasie przedawniło, może mieć kłopot.
Okres przedawnienia roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi zasadniczo 3 lata (art. 118 kodeksu cywilnego). Jednak np. roszczenia związane ze sprzedażą dokonaną w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy przedawniają się już z upływem 2 lat. Po upływie tego okresu dłużnik, zgłaszając zarzut przedawnienia, może odmówić wykonania zobowiązania, a wierzyciel nie może zmusić go do spełnienia świadczenia. Lecz zobowiązanie nadal istnieje i nic nie stoi na przeszkodzie, by dłużnik spłacił dług. Co więcej, jeśli to zrobi nie będąc świadomym, że zobowiązanie się przedawniło, nie może potem żądać zwrotu zapłaconej kwoty.
Przychód z działalnościPonieważ dłużnik przedsiębiorca na skutek przedawnienia uzyskuje korzyść majątkową (nie musi spłacać długu), a ponadto należną kontrahentowi kwotę zaliczył wcześniej do kosztów uzyskania przychodów swojej działalności (przepisy podatkowe nie wymagają w tym wypadku, by za koszt uznawać tylko kwoty faktycznie zapłacone), to dla równowagi przedawnione zobowiązanie musi wykazać po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta