Gwarancja spłaty dla banku
W województwach kujawsko-pomorskim i lubelskim działają po 2 fundusze o zasięgu lokalnym i regionalnym, natomiast w Lubuskiem tylko jeden. Oferują zabezpieczenie spłaty kredytów i pożyczek, najczęściej jednak tylko tych zaciągniętych w instytucjach, z którymi fundusze podpisały umowy. Na ogół spłata kapitału jest zabezpieczona maksymalnie w 70 proc. Przedsiębiorcy, którzy uzyskają takie poręczenie, mogą być pewni, że w razie ich niewypłacalności albo bankructwa dług zwróci fundusz poręczeniowy.
Jak przekonują pracownicy funduszy, poręczenia takie są często tańsze od innych rodzajów zabezpieczeń, np. ustanowienia hipoteki. Za poręczenie płaci się często 1 proc. od wartości kredytu.
Obecnie przedsiębiorcy mogą liczyć na poręczenia większych kwot, ponieważ wzrósł kapitał funduszy poręczeniowych. Jednocześnie w tych instytucjach, które uzyskały dofinansowanie z funduszu strukturalnego, nie udziela się zabezpieczeń spłaty kredytów oprocentowanych niżej niż stopa referencyjna Komisji Europejskiej (obecnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta