Małpa w kasynie
Naukowcy amerykańscy z Uniwersytetu Duke'a przeprowadzili następujący eksperyment: makaki, samce, usadowili przed monitorami. Na ekranie wyświetlone były dwa punkty, w różnych kolorach. Jeżeli małpa spojrzała na jeden z nich, dostawała porcję soku - zawsze taką samą, standardowej objętości. Gdy małpa wybrała drugi punkt, też dostawała sok, ale w tym wypadku porcja mogła być różnej wielkości: albo mniejsza, albo większa.
W sumie, niezależnie od tego, który punkt zwierzę wybierało, w ciągu całego dnia dostawało tyle samo soku.
Naukowcy zauważyli od razu, że małpy wolą wybierać drugi punkt - związany z ryzykiem. Początkowo myśleli, że małpy robią to z nudów. Ale tendencja utrzymała się nawet wtedy, kiedy do eksperymentu wprowadzono urozmaicenia, które nudę eliminowały. Naukowcy zauważyli ponadto, że małpy tym chętniej ryzykują, im bardziej porcje, które dostają po wybraniu drugiego punktu, różnią się między sobą wielkością.
Skłonność małp do ryzyka utrzymała się nawet wtedy, gdy dzienna ilość soku, jaką można było dostać, wybierając drugi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta