Rewolucja wolności
W roku 2005‚ po historycznym rozszerzeniu Unii Europejskiej 1 maja 2004‚ w kontekście debat nad dalszym rozszerzeniem Europa bardziej niż kiedykolwiek poszukuje odpowiedzi na pytanie o swą tożsamość. Kwestii tej nie da się sprowadzić do problemu geograficznych granic Europy‚ ponieważ trzeba by się wówczas odwołać do osądów zgoła arbitralnych.
W końcu XVIII wieku car polecił Tatiszczewowi‚ swemu nadwornemu geografowi‚ wytyczenie granicy pomiędzy częścią europejską a azjatycką rosyjskiego imperium. Tatiszczew linię podziału administracyjnego umieścił na Uralu‚ ustanawiając tym samym na tej naturalnej przeszkodzie wschodnią granicę Europy. Jakiemu Tatiszczewowi naszych czasów można by powierzyć dzieło wytyczania granic? Mapy geograficzne rozpostarte na stołach wielkich konferencji międzynarodowych wraz z decydującą rolą konsultacji geograficznych należą do przeszłości bezpowrotnie utraconej (wyjątek Dayton potwierdza tylko regułę). Komisja Europejska w Brukseli nie posiada nadwornego geografa. Europa wydaje się być definiowalna daleko bardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta