Chwała i hańba
O godzinie czwartej rano 15 sierpnia 1945 r. w Paryżu Philippe Petain poznał wyrok specjalnego Trybunału Stanu, powołanego dekretem przywódcy Wolnych Francuzów generała Charles'a de Gaulle'a dla osądzenia najwyższych funkcjonariuszy reżimu Vichy. Były marszałek Francji (ten tytuł odebrano mu już wcześniej), bohater narodowy z I wojny światowej, heros spod Verdun, usłyszał od przewodniczącego składu sędziowskiego Paule'a Mongibeaux, że zostaje skazany na najwyższy wymiar kary, narodową infamię i przepadek wszelkich dóbr.
Zarzutów przedstawionych Petainowi - i podtrzymanych przez sąd - było sporo. Wyszczególnił je w swej mowie oskarżycielskiej prokurator Mornet: zaakceptowanie porażki Francji w 1940 roku, przekroczenie uprawnień, przyznanych przez Zgromadzenie Narodowe, polityka kolaboracji z III Rzeszą, dostarczanie siły roboczej i surowców dla wojennej machiny niemieckiej.
Akt oskarżenia nie wspominał natomiast ani słowem o odpowiedzialności za wywiezienie z Francji 75 tysięcy Żydów do hitlerowskich obozów zagłady. Zarzut ten nie pojawił się w żadnym z procesów prominentów reżimu Vichy, zorganizowanych po wyzwoleniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta