Hart ciała i ducha
Po kilku godzinach spędzonych w szkolnej ławce uczniom i studentom przyda się trochę ruchu. Dobrym sposobem będzie nauka wschodnich sztuk walki lub... tańca. Dzieci i młodzież mogą zgłębiać tajniki karate, judo, kung-fu, aikido, taekwondo, są też sekcje zapasów i sumo, a na zajęcia uczęszczać mogą nie tylko chłopcy, ale i dziewczynki. Do większości klubów można zapisywać maluchy już od piątego roku życia. Trening wschodnich sztuk walki wpływa korzystnie na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Rozwija poczucie równowagi, koordynację ruchową, uczy honorowej rywalizacji, współdziałania w grupie. Wyrabia systematyczność i odpowiedzialność. Daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, pomaga wyładować nadmiar energii. Niektórzy psychologowie zalecają trening sztuk walki dyslektykom i dysgrafikom - dzieci mające kłopoty z czytaniem lub pisaniem po kilku - kilkunastu miesiącach treningów stają się bardziej wyciszone i lepiej przyswajają wiedzę. Jednak tak naprawdę sztuki walki to propozycja dla wszystkich, którzy chcą po prostu poczuć się lepiej.
Podobnie jest z nauką tańca. Najlepiej zacząć ją od zaraz, szczególnie że szkoły mają propozycje zarówno dla dzieci i uczniów, jak i dla dorosłych - także tych, którzy przekroczyli już 40 lat (przysłowiowy "wiek tanecznej emerytury"). Do naszego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta