Inwestycja w drogę publiczną
Często na inwestorów budujących biurowce, obiekty handlowe itp. nakładany jest obowiązek przebudowy dróg publicznych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie budowy. Inwestorzy mają zmodernizować istniejącą drogę, czyli np. zbudować skrzyżowanie, poszerzyć drogę o dodatkowy pas ruchu, utwardzić nawierzchnię itp.
Oczywiście modernizacja ta nie jest dokonywana w celach charytatywnych. Leży w interesie inwestorów i ma przyczyniać się do zwiększania ich przychodów w przyszłości.
Jednak koszty przebudowy dróg są z reguły wysokie. Dlatego inwestorom zależy na tym, aby wydatki ponoszone na przebudowę dróg publicznych mogli wliczyć w koszty uzyskania przychodów.
Związek z przychodemPrzypomnijmy, że zgodnie z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.
Aby więc wydatki na budowę drogi mogły zostać uznane za koszty uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać, że istnieje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta