Zapłacone się nie przedawni
Praktycznie oznacza to tyle, że jeśli zapłacimy podatek, a następnie w trakcie postępowania podatkowego upłynie 5-letni okres przedawnienia, to postępowanie będzie mogło toczyć się dalej.
Gdy była wydana decyzja ostateczna i został zapłacony podatek, to mimo upływu 5-letniego okresu przedawnienia będzie możliwe wszczęcia postępowania w trybie nadzwyczajnym (wznowienia postępowania czy stwierdzenia nieważności decyzji).
Taką, wydawało się, nienaruszalną regułę wypracowało sądownictwo administracyjne (wyroki Sądu Najwyższego III RN 76/01, III RN 7/03 oraz uchwała Naczelnego Sadu Administracyjnego z 6 października 2003 r., FPS 8/03). Jednak w wyroku z 8 grudnia 2003 r. (III SA 1106/06) NSA uznał, że zobowiązanie podatkowe określone (ustalone) w decyzji organu pierwszej instancji wygasa przez zapłatę jedynie, gdy strona postępowania zrezygnuje z drogi odwoławczej. I znów ożywiły się dyskusje nad tym problemem.
Powstanie...Zobowiązanie podatkowe to obowiązek zapłacenia na rzecz skarbu państwa albo jednostki samorządu terytorialnego podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonym w przepisach prawa podatkowego (art. 21 ordynacji podatkowej, dalej op). Powstaje ono albo w momencie określonym w ustawie, albo dopiero przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta