Między rajem a polskim fiskusem
W Polsce pojawiły się już fundusze kapitałowe (tzw. SICAV - spółki inwestycyjne prawa luksemburskiego o zmiennym kapitale) m.in. takich potentatów, jak Merrill Lynch czy Franklin Templeton.
Luksemburski rynek funduszy inwestycyjnych stanowi około 25 proc. całego rynku wspólnotowego. Powodem tak dużej koncentracji instytucji wspólnego inwestowania w Luksemburgu było to, że dotychczas fundusze zarejestrowane w tym kraju nie płaciły podatku dochodowego, a jedynie podatek majątkowy w wymiarze 0,1 - 0,6 proc. wartości aktywów funduszu w skali roku. Również dochody kapitałowe inwestorów niemających stałego miejsca zamieszkania w Luksemburgu do niedawna zwolnione były z jakichkolwiek podatków.
Oprócz inwestycji w akcjeCzy zatem rozpoczęcie działalności przez SICAV w Polsce może przybliżyć ten podatkowy raj naszym inwestorom? Wydaje się, że tak, chociaż komplikacje wprowadziła dyrektywa unijna, której celem jest przeciwdziałanie odpływowi kapitału do rajów podatkowych oraz opodatkowanie osób fizycznych zgodnie z zasadami kraju ich zamieszkania. Dyrektywa nałożyła obowiązek automatycznego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta