W żadnym razie nie usługa
Kwestia opodatkowania premii pieniężnych otrzymywanych przez podatników od kontrahentów w związku z realizacją określonej ilości zakupów od lat budzi kontrowersje.
Kres wątpliwościom miało położyć wejście w życie nowej ustawy o VAT. Tak się jednak nie stało. Wątpliwości podatników pogłębia dodatkowo sprzeczne z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) stanowisko Ministerstwa Finansów i organów podatkowych.
Dwa rodzaje premiiZ oficjalnych pism Ministerstwa Finansów (odpowiedź na interpelację poselską z 17 września 2004 r. oraz wyjaśnienie z 30 grudnia 2004 r.) wynika, że dla celów rozliczeń VAT premie pieniężne powinno się dzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą te, które związane są z konkretną dostawą towaru (co wynika np. z wystawionej przez udzielającego premię faktury korygującej) i tym samym obniżają cenę należną za towar tylko w ramach określonej dostawy. Takie premie, zdaniem ministra, dla celów VAT powinny być traktowane jako rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT (zmniejszający obrót).
Natomiast premie nieodnoszące się do konkretnej dostawy - przyznane na przykład z tytułu zrealizowania przez podatnika w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta