Na kapitał, wadia, gwarancje i rękojmie
Poręczenia udzielane przez fundusze mają kilka zalet. Przede wszystkim są stosunkowo tanie i pozwalają na zaciąganie kolejnych kredytów tym, którzy już wykorzystali swój majątek jako zabezpieczenie. Ponadto zdarza się, że podczas negocjacji z przedsiębiorcami banki oferują mniejsze oprocentowanie kredytu tylko dlatego, że spłata zostanie poręczona przez fundusz. Poręczenie często przekonuje bank do przyznania kredytu. I może się zdarzyć, że dzięki takiemu zabezpieczeniu osoby uruchamiające działalność uzyskają w banku potrzebny kapitał.
Z poręczeń oferowanych przez opisywane dzisiaj fundusze mogą korzystać właściciele mikro, małych i średnich firm. Najczęściej służą one do zabezpieczenia spłaty bankowych kredytów i pożyczek. W wielu przypadkach poręczenia są przyznawane na kapitał z tych instytucji, z którymi fundusze podpisały umowy (patrz ramka). Poręczenia zabezpieczają spłatę 60 - 70 proc. kredytu lub pożyczki. Pozostała część długu musi być zabezpieczona na przykład poręczeniem osoby fizycznej, hipoteką, przewłaszczeniem czy zastawem.
W zależności od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta