Jawność, lecz nie bez ograniczeń
Gwarancją tego uprawnienia jest art. 178 ordynacji podatkowej (dalej: op).
Strona (np. podatnik, płatnik, inkasent), której interesu prawnego postępowanie dotyczy, ma prawo przeglądania akt sprawy oraz sporządzania z nich notatek, kopii i odpisów. Jeśli więc takie postępowanie wobec danej osoby (firmy) się toczy, organ podatkowy nie może odmówić jej dostępu do akt sprawy.
Datą wszczęcia postępowania jest dzień doręczenia stronie pisemnego postanowienia w tej sprawie. Od tego dnia, po otrzymaniu takiego postanowienia, możemy zażądać dostępu do akt.
Dostęp do akt wiąże się z prawem do czynnego udziału w sprawie i do obrony. Trzeba widzieć, na czym opiera się fiskus, bo bez tego nie sposób celnie dobrać argumenty ani przekonująco przedstawić swe racje. Dostęp do akt jest też warunkiem skorzystania z uprawnienia do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału, a więc zeznań, dokumentów, opinii itp. - przedstawiania własnej ich oceny, polemizowania z nim i przedstawiania kontrargumentów.
W urzędzie i w obecności urzędnikaOrgan podatkowy prowadzący postępowanie musi nam udostępnić akta, i to w każdym stadium sprawy. Jednak możemy korzystać z tych uprawnień tylko w lokalu organu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta