Lider wciąż ten sam
Nadzór emerytalny przygotowuje rankingi na podstawie zmiany wartości jednostek rozrachunkowych OFE. Dwanaście z piętnastu dotychczasowych zestawień obejmuje 24-miesięczne okresy inwestycji (zestawienia te były prezentowane co kwartał). Po zmianie przepisów nadzór bierze pod uwagę dłuższy okres, 3-letni, i publikuje wyliczenia co pół roku (patrz tabela stopy zwrotu funduszy emerytalnych).
Wyniki poszczególnych funduszy porównuje się do średniej stopy zwrotu wypracowanej przez wszystkie OFE. Stanowi ona tzw. benchmark, czyli punkt odniesienia dla każdego z funduszy. Każdy OFE powinien osiągnąć ustawowe minimum, czyli minimalną stopę zwrotu, która stanowi połowę przeciętnej stopy. Mechanizm ten ma zabezpieczać członków funduszy przed stratami. Od dłuższego czasu wszystkie OFE mają stopę zwrotu przekraczającą wyznaczone minimum.
Za najlepsze fundusze uznajemy te, które systematycznie uzyskują dobre wyniki. Jednorazowe zajęcie wysokiej pozycji jeszcze o niczym nie świadczy. W rankingu nadzoru emerytalnego, w porównaniu z podobnym zestawieniem sprzed pół roku, nie ma istotnych zmian w kolejności. Liderem pozostaje ING...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta