Komunalne też można prywatyzować
Ciągle trwa proces prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw. Rodzi się pytanie, czy i w jakim zakresie powinien on dotyczyć także firm komunalnych.
Taka prywatyzacja mogłaby obejmować przedsiębiorstwa zajmujące się dystrybucją ciepła, dostarczaniem wody i odbieraniem ścieków oraz spółki prowadzące gospodarkę śmieciami, działające w miastach zamieszkanych przez co najmniej 100 tys. mieszkańców. Spółki odpowiadające takim parametrom mają bowiem potencjał pozwalający na uzyskiwanie zysku w skali, która może być interesująca dla potencjalnych inwestorów.
Trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy samorządy w świetle obowiązującego prawa mogą sprzedawać spółki realizujące ich podstawowe zadania własne.
Zadania nieobowiązkoweZgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym do zadań własnych gminy należy m.in.: zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta