Jeżdżąc autem teściowej, też można mieć koszty
Tak jest zarówno w sytuacji, gdy przedsiębiorca używa auta będącego własnością kogoś z rodziny - teściowej, syna itd., jak i należącego do osoby obcej, np. konkubiny. To, czyją własnością jest samochód, ma jednak znaczenie przy ustalaniu dochodu z racji korzystania z takiej uprzejmości.
Nieodpłatne świadczeniePrzedsiębiorca, który używa w działalności gospodarczej użyczonej rzeczy (np. samochodu), co do zasady uzyskuje z tej racji przychód (dochód) z nieodpłatnego świadczenia (art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej updof). Podatnik musi ustalić jego wysokość według reguł wskazanych w art. 11 ust. 2 - 2b updof, doliczyć go do innych przychodów z prowadzenia firmy i w konsekwencji zapłacić podatek od jego wartości.
Jednak zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 updof użyczenie nie ma takiego skutku, jeżeli tego rodzaju przysługa jest wyświadczana między krewnymi i powinowatymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta