Sędzia sądzi, a także zawiadamia o przestępstwie
Ten przepis art. 304 § 2 kodeksu postępowania karnego, wyrażający nakaz denuncjacji, wydaje się nieco zapomniany, z pewnością zaś niedoceniane jest jego znaczenie dla społecznego odbioru funkcjonowania instytucji państwowych, w tym sądów.
Pierwszy krok to zawiadomienieRegulacja art. 304 § 2 k. p. k. jest ściśle związana z obowiązującą w procedurze karnej zasadą legalizmu, tj. obowiązku ścigania przestępstw ściganych z urzędu. A zawiadomienie jest pierwszym krokiem na długiej drodze, na końcu której znajduje się orzeczenie przez sąd kary wobec sprawcy przestępstwa.
Rzecz jasna większość postępowań karnych swój początek bierze od złożonych na policji lub w prokuraturze zawiadomień o popełnieniu przestępstwa, przeważnie od osób nim pokrzywdzonych. Wszczynanie postępowań przez organy do tego powołane z urzędu jest znacznie rzadsze, co wynika najczęściej z braku wiedzy o konkretnych zdarzeniach. Jeśli zaś już do działania z urzędu dojdzie, to zazwyczaj wywołał je artykuł prasowy czy program telewizyjny, a więc upublicznienie określonej wiadomości. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta