Gdy potrzebne jest dobre zabezpieczenie spłaty kredytu
W lokalnych i regionalnych funduszach poręczeniowych mikro, małe i średnie firmy mogą uzyskać poręczenia niezbędne przy zaciąganiu kredytów w banku czy w funduszu pożyczkowym. Poręczenie takie może obejmować 60 - 70 proc. pożyczanej kwoty. Spłatę pozostałej części długu trzeba zabezpieczyć we własnym zakresie. Warto pamiętać, że w instytucjach, które uzyskały bądź będą starać się o dofinansowanie z funduszy unijnych, przedsiębiorcy nie mogą liczyć na poręczenie kredytów, których oprocentowanie jest poniżej 6,24 proc. w skali roku.
W Warmińsko-Mazurskiem w 2004 r. zlikwidowano 2 fundusze poręczeniowe, w Gołdapi i Olsztynie. Niedawno uruchomiono natomiast fundusze w Działdowie i Iławie.
Większe kwoty, dłuższe terminyJak dowiedzieliśmy się od Tomasza Capały, dyrektora świętokrzyskiego funduszu, obecnie przedsiębiorca może uzyskać poręczenie maksymalnie na 350 tys. zł (przed rokiem było to 30 tys. euro). Wydłużono też okres poręczenia, teraz może wynosić tyle, ile okres spłaty kredytu.
Niedawno fundusz zawarł umowę z sandomierskim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta