Skuteczne metody na opornego dłużnika
Zaangażowanie firm windykacyjnych w daną sprawę jest proporcjonalne do spodziewanych przychodów. Jak wiadomo, wynagrodzeniem windykatora przeważnie jest prowizja od odzyskanych należności. Wynosi ona średnio od 5 do 25 proc. Jeśli kwota do odzyskania jest wysoka, a termin płatności już dawno minął, to można założyć, że będą duże trudności i wtedy koszty windykacji są wyższe. - Duże długi wymagają indywidualnego podejścia - mówi Piotr Krupa, prezes Kruka. W trudnych sprawach koszty odzyskania wierzytelności rosną, bo windykatorzy częściej telefonują i odwiedzają dłużników oraz korzystają z płatnych usług detektywów.
Krzysztof Matela, prezes EGB Investmens i Polskiego Związku Windykacji, twierdzi, że firmy windykacyjne zawsze robią rachunek zysków i strat. W zależności od wysokości oraz rodzaju długu dobierają metody jego odzyskania. - Na pewno nie zaangażujemy kilku radców prawnych do ściągnięcia niewielkiej kwoty - mówi Krzysztof Matela. - Nie istnieje najlepsza metoda windykacji. Proces...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta