Gdy handlujesz z zagranicą
Kiedy pierwszy raz przeprowadzamy transakcję z zagranicznym kontrahentem, pojawia się obawa, że może on nie dotrzymać warunków umowy dotyczących terminu, jakości i ilości towaru, który zobowiązał się dostarczyć. Ryzyko, które ponosi nasz kontrahent, dotyczy z kolei zapłaty za dostarczony towar.
Aby wyeliminować obustronną niepewność, szczególnie jeśli kontrakt opiewa na wysoką kwotę, można skorzystać z akredytywy. Stosuje się ją zazwyczaj przy większych i bardziej ryzykownych transakcjach, zwłaszcza z partnerami z Dalekiego Wschodu czy Azji, ale również na rynku krajowym. Najczęściej firmy korzystają z tradycyjnych akredytyw dokumentowych, stosując je jako formę zapłaty w handlu zagranicznym.
Gdy firma jest importerem (a taką sytuację będziemy rozpatrywać), składa w banku zlecenie otwarcia akredytywy. Bank zobowiązuje się do wypłacenia beneficjentowi (sprzedawcy) określonej sumy w zamian za przedłożone przez sprzedającego dokumenty, zgodne z warunkami określonymi w treści akredytywy. Za zapłatę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta