Gdy kończy się budowa, a zaczyna remont
Co do zasady zgadzają się na to organy podatkowe. Przepisy rozporządzenia wskazują bowiem na możliwość odliczenia wydatków na modernizację nieruchomości (czyli podniesienie jej standardu), np. na wykonanie nowych elementów mieszkania.
Ale zacznijmy od początku. Do końca 2001 r. można było odliczyć wydatki na wykończenie nowego mieszkania (poniesione przed jego zasiedleniem). Tak więc celem ustawodawcy było oddzielenie ulgi remontowej od ulgi na wykończenie mieszkania, która funkcjonowała w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej. Podkreślił to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 września 2000 r. (SA/Sz 1574/99): "Jest powszechną praktyką nabywanie mieszkań w stanie surowym do wykonania robót wykończeniowych i uzupełniających we własnym zakresie i zgodnie z potrzebami nabywającego mieszkanie. Objęcie w posiadanie mieszkania nie jest jednoznaczne z jego zasiedleniem. Dlatego też ustawodawca, akceptując ten stan rzeczy, przyznał prawo do odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na wykończenie nowo wybudowanego lokalu, ale ograniczył to prawo czasowo - do dnia zasiedlenia tego lokalu i w ramach ogólnej kwoty odliczeń. Odrębną natomiast podstawę do odliczeń od dochodu stanowią wydatki na remont i modernizację (...) Za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta