Polskie rewolucje i relikwie
Peter Turrini: Musiałbym się zakochać w Polce i pomieszkać u was przez rok. Najprawdopodobniej powstałaby sztuka o polskim katolicyzmie. Wychowałem się w Karyntii, na wsi, w bardzo religijnym otoczeniu i wydaje mi się, że zarówno austriacki katolicyzm, jak i polski doświadcza człowieka w negatywny sposób na całe życie. Zwłaszcza ludzi sztuki. Łączenie systemu nakazów i zakazów z wolnością, jaką daje np. pisanie, musi się zakończyć konfliktem.
Zauważa to pan u Polaków?Widzę sprzeczność między umiłowaniem wolności a upodobaniem do konserwatywnych reguł. Robotnicy "Solidarności" z odwagą walczyli o wolność, a potem klęczeli przed biskupem.
Chyba przed świętym sakramentem. Wolność oznaczała dla nich także prawo do Boga i mszy.Klękanie przed księdzem nie kojarzy się z wolnością. Polacy myślą inaczej. Śledziłem też negocjacje w Stoczni Gdańskiej. Kiedy doszło do podpisania porozumień, długopis...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta