Nie dławić gospodarki
Są także powody przemawiające przeciwko takiemu posunięciu - i one wydają się teraz istotniejsze.
Nadrzędnym celem polityki pieniężnej powinno być zapewnienie stabilności cen, gdyż niska inflacja to czynnik sprzyjający długofalowemu wzrostowi gospodarczemu. Żeby bronić pieniądz przed skazą inflacji, banki centralne stosują różne metody prowadzenia polityki monetarnej: ostatnio najpopularniejsza stała się strategia bezpośredniego celu inflacyjnego (BCI). Przyjął ją także Narodowy Bank Polski.
W ramach tej strategii ustala się poziom inflacji, który władze monetarne zobowiązują się utrzymać poprzez odpowiednie dostosowanie stóp procentowych. Na podstawie dostępnych informacji z gospodarki można prognozować, w jaki sposób kształtować się będą procesy inflacyjne w przyszłości. Dysponując tą wiedzą, bank centralny ma w taki sposób posługiwać się stopą procentową, aby wyprzedzać i "wygładzać" potencjalne ruchy cen, względnie stabilizować tempo ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta