Zrób lepiej
Obchodzone w tym roku 25-lecie "Solidarności" wciąż jeszcze jest warte refleksji, choćby w świetle ostatnich wyborów parlamentarnych o tak żenująco niskiej frekwencji. Na pewno jest ciągle trudno i wciąż trzeba się uczyć nowej Polski po 1989 r. w tak wielu dziedzinach, prawnych czy ekonomicznych. Odzyskiwać świadomość historyczną i obywatelską. Największym jednak problemem wydaje się przezwyciężenie mentalnego spadku przeszłości, ponieważ rzutuje on wciąż na ocenę teraźniejszości. "Rany duchowe zadane społeczeństwom przez totalitaryzmy leczą się bardzo długo" - pisała jeszcze w latach 60. słynna badaczka nazizmu Hannah Arendt. Systemy totalitarne negowały bowiem to, co podstawowe: życie i godność ludzką, samo człowieczeństwo.
Ludziom, tym, którzy sprostali próbom zła lub nie - długo poniewieranym i demoralizowanym poprzez wybory mniejszego zła, wszechobecne kłamstwo i cenzurę - została jednak często zaszczepiona podejrzliwość w stosunku do drugiego człowieka: postrzega się go często jako wroga, a nie partnera o odmiennych poglądach. Podejrzliwość ta żywiona jest, przede wszystkim, w stosunku do przedstawicieli przeróżnych władz (nawet swobodnie wybieranych). Często nie uważa się ich za "swoje", ale nadal za opresyjne, narzucone i wyobcowane. Stąd pragnienie, by owych "onych" przechytrzyć, oszukać i zlekceważyć. Postawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta