Rozszerzenie czy ograniczenie operacyjnych możliwości policji
Kontrola korespondencji i podsłuchy
Rozszerzenie czy ograniczenie operacyjnych możliwości policji
Stosowanie kontroli korespondencji i technik operacyjnych, zwłaszcza podsłuchów (telefonicznego i elektronicznego) przez organa ścigania w zdobywaniu informacji wywołuje wiele emocji zarówno w społeczeństwie, jak i zainteresowanych tymi czynnościami organach. Jest to zrozumiałe, bo działania tego typu wkraczają w sferę swobód obywatelskich gwarantowanych w konstytucji i aktach międzynarodowych.
Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej zapewnia obywatelom m. in. nienaruszalność mieszkań i tajemnicę korespondencji (art. 87 ust. 2) . Poszanowanie tajemnicy korespondencji potwierdziło także przystąpienie Polski 18 czerwca 1977 r. do Międzynarodowego Paktu Praw O bywatelskich i Politycznych (uchwalonego przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 19 grudnia 1966 r. w Nowym Jorku; Polska ratyfikowała go 3 marca 1977 r. Zgodnie z art. 17 tego dokumentu "nikt nie może być narażony na samowolne wkraczanie w jego życie prywatne, rodzinne, domu lub korespondencji ani też bezprawne zamachy na jego cześć lub dobre imię". Dodać należy, że poszanowanie swobód obywatelskich poręcza także Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, ratyfikowana przez Polskę w 1992 r. (Konwencję przyjęto 4 listopada 1950 r. w Rzymie, Polska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta