Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzy większości

26 czerwca 1995 | Prawo | KS

Zwykła, bezwzględna, kwalifikowana

Trzy większości

Krzysztof Skotnicki

Wszelkie ciała kolegialne podejmują decyzje przez przyjęcie odpowiedniej uchwały. Dla jej ważności wymagany jest z reguły udział w tym akcie sprecyzowanej minimalnej liczby członków tego gremium -- quorum -- (np. 1/ 3 czy 1/ 2) oraz odpowiednia większość głosów.

Wydaje się, że ustalenie quorum nie budzi większych wątpliwości. Jednak wpraktyce już itu pojawiają się rozbieżności, np. co do różnicy w interpretacji zakresu pojęć: "ogólna liczba członków" i "ustawowa liczba członków". Powszechnie przyjęte jest przy tym, że "ogólna liczba" może być mniejsza od "ustawowej liczby". Z sytuacją taką będziemy mieć do czynienia wówczas, gdy nie wszystkie miejsca w danym ciele kolegialnym są obsadzone. Wymóg "ustawowej liczby" musi być dlatego expressis verbis sformułowany we właściwych przepisach.

Zupełnie inaczej przedstawia się natomiast problem stwierdzenia podjęcia decyzji (uchwały) wymaganą większością głosów. Wątpliwości wynikają nie tylko zbłędnej interpretacji używanych w przepisach pojęć, ale są wręcz rezultatem ich mylenia, co dowodzi zupełnego braku znajomości tego niesłychanie ważnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 514

Spis treści
Zamów abonament