Synteza bilansu działalności Państwowego Funduszu
Ustawa z 9 maja 1991 r. o zatrudnianiu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych określiła zadania dla instytucji państwowych uczestniczących w tym procesie oraz stworzyła instrumenty ekonomiczne stymulujące pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Na jej podstawie powołano wówczas Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych powierzając mu rolę centralnej instytucji finansowej w tym systemie. Wzorowano się na rozwiązaniach stosowanych w innych krajach europejskich o ustabilizowanej gospodarce rynkowej‚ a szczególnie we Francji i Niemczech. Pracodawcy nie wywiązujący się z ustawowego minimum zatrudnienia osób niepełnosprawnych zobowiązani są do wpłat na PFRON‚ który następnie dokonuje redystrybucji uzyskanych środków z przeznaczeniem na działania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Do 2003 roku fundusz gospodarował środkami publicznymi nie pochodzącymi z budżetu państwa.
Dokonana w grudniu 2002 roku głęboka nowelizacja ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w znacznym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta