Cel: oddłużenie szpitali
Komornicy sądowi prowadzą egzekucje przeciwko szpitalom, które finansowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie umów. Wobec NFZ przysługują im wierzytelności, z tytułu których otrzymują periodycznie przelewy na swoje konta. Komornicy zajmowali te wierzytelności do maksymalnej wysokości 25 proc., zaspokajając wierzycieli. Postępowania egzekucyjne musieli zawieszać po uruchomieniu restrukturyzacji szpitali.
Przepis art. 900 § 2 zd. 1 kodeksu postępowania cywilnego przewiduje, że zajęcie sum płatnych periodycznie obejmuje także wypłaty przyszłe. Wedle praktyki komorników i poglądu prof. F. Zedlera, wyrażonego na łamach "Rz" 15 grudnia br., po wszczęciu postępowania restrukturyzacyjnego dłużnicy powinni nadal otrzymywać jedynie 75 proc. środków finansowych. Reszta miałaby się znaleźć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta